Tatry

Tatry najwyższe góry w Polsce

Położone na południu Polski Tatry to masyw górski o charakterze alpejskim. Najwyższy szczyt po polskiej stronie to Rysy (2499 m n.p.m.), a najwyższym szczytem Tatr jest położony po słowackiej stronie Gerlach (2655 m n.p.m.). 

Przez łańcuch górski wiodą niezwykłe szlaki z przepięknymi widokami, gdzieniegdzie pobłyskują górskie jeziorka, w których odbijają się nieprzystępne szczyty. Pogoda w Tatrach jest dosyć kapryśna, a o miejscowym klimacie mówi się: "dziewięć miesięcy zimy, reszta-same lato".

Latem wycieczki i indywidualni turyści docierają niemal do każdego zakamarka gór, zimą przyjeżdżają tu narciarze, których kusi sława Zakopanego - zimowej stolicy Polski. U podnóży wzbudzających respekt szczytów rozciągają się malownicze łąki i tereny rolnicze. W Dolinie Roztoki, z wysokości prawie 70 metrów, spada najwyższy wodospad w Tatrach - Siklawa. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest (wbrew nazwie) nie pięć, a sześć pięknych jezior: Zadni Staw, Mały i Wielki Staw, Przedni Staw, Czarny Staw i Wole Oko.

Nosal (1206 m n.p.m.) od dawien dawna słynie jako jeden z niezrównanych punktów widokowych w sąsiedztwie Zakopanego. Rozciąga się stąd imponujący widok nie tylko na całą Dolinę Bystrej, ale także na część Tatr Wysokich ponad Doliną Gąsienicową i Tatry Zachodnie Hala Gąsienicowa jest największym w polskich Tatrach węzłem szlaków turystycznych, toteż latem pojawia się tutaj około pół miliona osób.

Najbardziej znanym przez narciarzy szczytem jest z kolei Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) za sprawą ośrodka narciarskiego i wyciągów narciarskich.

Dolina Kościeliska jest uważana za jedną z godnych podziwu dolin w Tatrach. Występuje tu wiele interesujących form skalnych klasycznych dla skał wapiennych, np. Raptawicka Turnia. W Dolinie Kościeliskiej wystepuje kilka jaskiń - Mylna, Mroźna, Raptawicka, Miętusia. Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr, ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej.

Czarny Staw Gąsienicowy, obok schroniska Murowaniec, jest jednym z największych jezior tatrzańskich, którego powierzchnia wynosi prawie 18 ha, a głębokość osiąga 51 m. Ślicznie prezentuje się przed południem, w promieniach Słońca. Choć najbardziej znanym tatrzańskim stawem jest bez wątpienia Morskie Oko.

Niepisaną stolicą polskich Tatr jest Zakopane.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00