Szlaki Rowerowe

Szlaki Rowerowe w Pobliżu Poronina

W powiecie tatrzańskim wytyczono kilka szlaków rowerowych. Można nawet jechać rowerem po Dolinie Chochołowskiej. Zapraszamy na rower.

Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska 
Długość 20 km, czas przejazdu 2,5 godziny, różnica wzniesień 300 metrów - trasa trudna. 
Początek szlaku w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy. Jedziemy przez wieś i dalej przez most na Białym Dunajcu do wsi Gliczarów Dolny. Wąską, asfaltową drogą stromo pod górę do Gliczarowa Górnego. Przed nami wieś Bukowina Tatrzańska i wspaniały widok na Tatry. Tutaj skręcamy w lewo i asfaltową dróżką dojeżdżamy do przysiółka Zimni, dalej szuturową drogą jedziemy na północ grzbietem między Leśnicą a Gliczarowem. Polną droga dojeżdżamy do Gliczarowa Dolnego i dalej do Białego Dunajca.

Biały Dunajec - Stołowe
Długość 25 km, czas przejazdu 3 godziny, różnica wzniesień 300 metrów - trasa trudna. 
Początek szlaku w Białym Dunajcu przy Urzędzie Gminy, dalej przez wieś, skręcamy do Gliczarowa Górnego. Asfaltową drogą stromo pod górę do przysiółka Janasówka. Potem w prawo do przysiółka Stołowe i dalej w dół asfaltową dróżką do potoku Świdrowego. Następnie polną drożyną na ulicę Skupniową w Białym Dunajcu.

Ząb - Gubałówka - Bachledówka 
Długość trasy 35 km, czas przejazdu 4 godziny, różnica wzniesień 300 metrów - trasa trudna. 
Początek trasy we wsi Ząb koło Poronina. Z Zębu jedziemy na południe na Furmanową i Gubałówkę. Z Gubałówki przez przysiółek Słodyczki zjeżdżamy do wsi Nowe Bystre i dalej wąską dróżką asfaltową na Bachledówkę. Panorama na Tatry i Podhale. Widzimy Pisko, Babią Górę, Gorce z Turbaczem i całą grań Tatr. Dalej jedziemy przez Czerwienne do Zębu.

Białka Tatrzańska - Droga Królewska - Czarna Góra 
Długość 30 km, czas przejazdu 3,5 godziny, różnica wzniesień 280 metrów - trasa trudna. 
Początek trasy w Białce Tatrzańskiej. Przez Białkę dojeżdżamy do wsi Trybsz, gdzie znajduje się drewniany kościółek z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim. Dalej przez wieś Czarna Góra do Bukowiny Tatrzańskiej. Przez przysiółek Rusiński i Głodowski Wierch dojeżdżamy do Gliczarowa Górnego, a dalej szutrową drogą, grzbietem między Leśnicą a Białką Tatrzańską dojeżdżamy do Kotelnicy. Odcinek ten nazywany jest "Drogą Krolewską" gdyż jak głosi historia, to tędy wracało wojsko Jana III Sobieskiego z Odsieczy na Wiedeń w 1683 r. Następnie przy górnej stacji kolejki zjeżdżamy do Białki Tatrzańskiej.

Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica 
Długość trasy 40 km, czas przejazdu 4 godziny, różnica wzniesień 300 metrów - trasa trudna. 
Start przy Urzędzie Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej. Jedziemy asfaltową drogą do wsi Czarna Góra położonej już na Spiszu. Dalej przez Trybsz do Leśnicy i przez wieś pod górę do Bukowiny Tatrzańskiej. Następnie przez Rusiński Wierch zjeżdżamy pod Urząd Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej.

Małe Ciche - Tarasówka 
Długość trasy 16 km, czas przejazdu 2 godziny, różnica wzniesień 230 metrów - trasa trudna. 
Start szlaku we wsi Małe Ciche. Jedziemy przez wieś do połączenia z drogą Oswalda Balzera na Wierch Poroniec. Tu w lewo na Polane Zgorzelisko i dalej drogą leśną na Tarasówkę, znaną ze Święta Bacowskiego. Z Tarasówki stromy zjazd polną drogą do Małego Cichego.

Kościelisko - Dolina Chochołowska
Długość trasy 25 km, czas przejazdu 3 godziny, różnica wzniesień 250 metrów - trasa trudna. 
Początek szlaku rowerowego w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Jedziemy drogą w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki skręcamy w lewo do Doliny Chochołowskiej. Przez Siwą Polanę, asfaltową drogą dojeżdżamy do Hucisk. Dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską cały czas przez Tatrzański Park Narodowy. Po drodze Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska i Wywierzysko Chochołowskie. Powrót tą samą drogą do Roztok. W Roztokach skręcamy w prawo i zaraz w lewo, przez most na Kirowej Wodzie, szutrową drogą dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Dalej w prawo do przysiółka Groń, gdzie skręcamy w prawo i obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir.

Zakopane - Witów - Dzianisz 
Długość trasy 30 km, czas przejazdu 3,5 godziny, różnica wzniesień 300 metrów - trasa trudna. 
Rozpoczynamy jazdę na parkingu na Polanie Szymoszkowej. Jedziemy za znakami przez wieś Kościelisko. W przysiółku Roztoki w prawo przez las szutrową drogą wjeżdżamy na polane Płazówka. Tu warto odpocząć patrząc na otoczenie Doliny Chochołowskiej. Na polanie kilka domów i urocza kapliczka. Dalej przez Witów jedziemy asfaltową dróżką do wsi Dzianisz i dalej pod górę na Gubałówkę- 1123 m. Trudy podjazdu rekompensuje wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Zjeżdżamy drogą do Kościelisk i dalej do Zakopanego.

Aktualizacja na podstawie strony Gminy Poronin - http://www.poronin.pl - luty 2020. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00