Zakopane - niepisana stolica Tatr i Podhala.

Położone około 6 kilometrów na południe od Poronina Zakopane to niepisana stolica Tatr i Podhala - to najbardziej znana tatrzańska miejscowość. Zakopane to najwyżej (750-1000 m n.p.m.) położone miasto w Polsce. Tatrzańskie szlaki, oryginalna gwara, sztuka, obyczaje, strój i muzyka góralska, a także typowa dla regionu drewniana architektura, jaka prezentuje się na tle Giewontu, przyciągają niezliczone tłumy wczasowiczów.

Będąc na urlopie czy wakacjach w Poroninie warto odwiedzić Zakopane, tym bardziej, że część szlaków turystycznych rozpoczyna się w Zakopanem. Z każdego niemal miejsca mamy widok na Tatry i porośniętą lasem Gubałówkę oraz wyrastającą nad dachy domów niebotyczną wieżę kościoła. Kierując się na nią można bez problemu dotrzeć do najważniejszej ulicy Zakopanego - Krupówek.

Krupówki są jedną z najpopularniejszych ulic w Polsce. Krupówki, główny bulwar Zakopanego, przebiega przez centrum miejscowości i jest wyłączona z ruchu kołowego. W pejzażu ulicy dominuje neogotycki kościół Świętej Rodziny wzniesiony w 1896 r., z inicjatywy legendarnego ks. J. Stolarczyka. Muzeum Tatrzańskie im. Chałubińskiego znajduje się przy ul. Krupówki 10. Na dole muzeum można podziwiać między innymi zdjęcia osób związanych z Podhalem, chatę góralską, naczynia i sprzęty pasterskie a także stroje czy góralskie instrumenty muzyczne. Do skansenu można porównać ulicę Kościeliską (powyżej kościoła). Można tutaj podziwiać domy górali sprzed 100 i 150 lat, po dziś dzień zamieszkiwane przez potomków Gąsieniców, Walczaków i Sieczków. Za mostem na Walczackim Potoku (dopływ Cichej Wody) stoi pierwszy dom powstały w stylu zakopiańskim wg projektu Witkiewicza - willa Koliba. Postawiono go w 1892 roku dla hrabiego Granatowskiego - miłośnika góralszczyzny z Ukrainy.

Informacje na podstawie serwisu www.zakopianski.pl - tam znajdziesz więcej informacji o atrakcjach turystycznych, gdzie zjeść i gdzie przenocować.

Galeria

Lokalizacja

6 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 139 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0